Pěstování potravin na zcela nové úrovni

Vertikální zemědělství – pěstování potravin ve vícepodlažních sklenících – je považováno za jeden z nejvíce vzrušujících trendů ve výrobě potravin. Průkopníkem v této oblasti je rumunský start-up Ultragreens. Ve svých vysoce automatizovaných vnitřních farmách se společnost spoléhá na špičková a důkladně otestovaná řešení od HELUKABEL pro spolehlivý přenos energie, signálů a dat.

Vertical Farming Ultra Greens

Rumunská začínající společnost Ultragreens se zavázala pěstovat potraviny v těsné blízkosti prodejních míst.

Zajištění udržitelných dodávek potravin je jednou z největších výzev, kterým bude lidstvo v nadcházejících letech a desetiletích čelit. Odborníci odhadují, že světová populace vzroste do roku 2050 na 9,7 miliardy lidí, a tak se očekává také rapidní nárůst poptávky po potravinách. Mezitím produkce potravin již nyní velkou měrou přispívá k problémům životního prostředí, změna klimatu způsobuje neúrodu a politické konflikty ovlivňují dodavatelské řetězce. Inovativní nápady jsou potřeba k tomu, aby se lidstvo mohlo i v budoucnu dostatečně uživit.

Mimořádně perspektivním přístupem je tzv. vertikální zemědělství, pěstování rostlinných potravin ve vícepodlažních budovách. Díky této technologii se zmenšuje prostor potřebný pro výrobu, což umožňuje obrovské skoky v efektivitě a dělá vertikální zemědělství zvláště zajímavé pro městské oblasti. Kromě toho jsou rostliny chráněny před extrémním počasím v uzavřených sklenících a rostou za kontrolovaných podmínek, což zlepšuje předpovědi sklizně a výsledky.

Od kompaktních skleníků po vnitřní farmy

Průkopníkem v tomto oboru je rumunská společnost Ultragreens. Start-up založený v roce 2014 se zavázal pěstovat potraviny v těsné blízkosti prodejních míst. K tomu sází na kompaktní skleníky, které lze přímo umístit například do supermarketů. Ultragreens však plánuje a realizuje i takzvané zelené huby: obrovské vertikální indoor farmy, které provozují například celorepublikové velkoobchody a maloobchodní řetězce. Pro optimalizaci nákladů na dopravu a snížení dopadů na životní prostředí se zelené uzly často nacházejí v bezprostřední blízkosti logistických center maloobchodníků.

Ve sklenících lze pěstovat zeleninu, listovou zeleninu, bylinky nebo sazenice, známé také jako microgreens: Jedná se o mladou zeleninu, která dorůstá do výšky deseti centimetrů a sklízet ji lze až po jednom až dvou týdnech. Jejich vysoký obsah vitamínů a minerálních látek dělá z těchto rostlin skutečné superpotraviny. Krátký výrobní proces navíc umožňuje trvale vysoké výnosy v kteroukoli roční dobu. „Jsme přesvědčeni, že vertikálně pěstované mikrozeleniny jsou jedním z klíčů k řešení výzev globální výživy v budoucnosti,“ vysvětluje Cristian Tudor, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Ultragreens.

Vysoká úroveň automatizace zvyšuje efektivitu

V Rumunsku již úspěšně funguje několik zelených center a společnost nedávno oznámila svůj vstup na bulharský trh. Vertikální skleníky jsou velmi moderní a plně automatizované: Rostliny rostou pod přesně kalibrovaným LED světlem a bez půdy v tzv. hydroponii, kde jsou všechny potřebné živiny zásobovány speciálními substráty. Zavlažování, ventilace, teplota a mnoho dalších faktorů jsou přesně regulovány počítačovými systémy a nepřetržitě monitorovány komplexní senzorovou technologií. Pokud dojde k překročení nebo nedosažení mezní hodnoty, systém se automaticky přizpůsobí tak, aby vždy panovaly optimální podmínky pro pěstování. "Rozsáhlé technické vybavení se senzory, řídicími a monitorovacími systémy je samozřejmě nezbytné pro provoz našich vertikálních farem," popisuje Tudor. "Na druhou stranu to také znamená, že poruchy nebo poruchy jednotlivých komponentů mohou ovlivnit celou sklizeň."

Aby se tomu zabránilo, Ultragreens vybavuje své systémy pouze vysoce kvalitními a spolehlivými komponenty, které byly předem důkladně testovány. Při kabeláži se společnost od počátku spoléhá na HELUKABEL: Specialista na elektrickou spojovací techniku dodává propojovací, ovládací a datové kabely potřebné pro provoz vertikálních skleníků. Jsou aplikována osvědčená řešení, jako jsou typy kabelů JZ-500 a JZ-600, jednožilové H07V-K nebo datový kabel TRONIC-CY.

Všechna očekávání splněna

"Pro nás byla kvalita nejdůležitějším kritériem při výběru našich dodavatelů," říká Cristian Tudor. "HELUKABEL nám doporučil jeden z našich partnerů technického servisu - a splnil naše vysoká očekávání." Tým HELUKABEL Romania, vedený výkonným ředitelem Ionutem Nicou, aplikaci důkladně prozkoumal a vybral optimální řešení pro speciální provozní prostředí. „Důležité je, že použité kabely musí být odolné vůči vlhkosti a také musí být dostatečně ohebné, aby umožňovaly flexibilní instalaci i ve stísněných prostorách,“ vysvětluje Nica.

Odpovědní pracovníci společnosti Ultragreens oceňují kompetentního kontaktního partnera přímo ve své zemi, který rychle a cíleně reaguje na dotazy. Všechny kabely dodávané společností HELUKABEL jsou rovněž certifikovány podle norem a předpisů platných pro místní trh. „HELUKABEL je pro nás víc než jen dodavatel, je partnerem pro společný vývoj našeho produktového portfolia,“ pochvaluje si Tudor. Další projekty se již plánují – například dosud největší vertikální skleník v Evropě s pěstební plochou 6500 metrů čtverečních na dvanácti podlažích. „Naším cílem je hrát hlavní roli při utváření tohoto nového typu zemědělství,“ zdůrazňuje Cristian Tudor. "A podpora společnosti HELUKABEL je klíčem k našemu úspěchu."

zpět