Stabilní vedení pro bezchybná měření

EKD Systems dodává zakázkové energetické řetězy pro ultrazvukové testovací systémy KARL DEUTSCH

Ultrasonic testing system from Karl Deutsch

Ultrazvukové testovací systémy, jako je Echograph SNHF, mohou být použity k testování HF-svařovaných trubek za účelem zjištění výrobních nedostatků.

Ultrazvukové testovací systémy od KARL DEUTSCH Prüf- und Messgerätebau GmbH + Co KG (KARL DEUTSCH výrobci zkušebních a měřících zařízení) detekují i ty nejmenší vady svárů vzniklé při výrobě ocelových trubek. K tomu používané měřící zařízení je extrémně citlivé a musí poskytovat přesné výsledky navzdory dlouhým vzdálenostem a vysokým rychlostem systému. Každá vibrace zde může poznamenat výsledky měření a zhoršit kvalitu výroby. EKD Systems, dceřiná společnost HELUKABELu, dodala energetické řetězy šité na míru této náročné aplikaci. Vysoká stabilita dodaných energetických řetězů zaručuje přesná měření s menší chybovostí a spolehlivou funkčnost po celou dobu jejich životnosti.

Jednou z nejstarších metod výroby ocelových trubek je svařování. Válcované ocelové pásy se zakruží do požadovaného tvaru a poté se spojí svárem. Ačkoli v dnešní době existují i jiné metody pro výrobu bezešvých trubek, dvě třetiny světové produkce jsou stále svařované. Technologie tohoto odvětví výroby se v průběhu času neustále vyvíjely. Například vysokofrekvenční (HF) metoda je známa od 60. let minulého století. Ta využívá vysokofrekvenční proudy, které jsou obzvláště dobré při generování tepla. Vysoká rychlost svařování a dobrá efektivita jsou stěžejními charakteristikami HFmetody.

Aby byla zaručena kvalita svařovaných trubek, jsou sváry během výroby podrobovány nedestruktivnímu testovacímu postupu, jakým je ultrazvukové testování. Při něm testovací sonda vysílá zvukové vlny skrze materiál a zachycuje jejich odrazy. Ultrazvukové zařízení tak vytváří obraz, odhalující i nejdrobnější vady svařovaného spoje. Jde o velice přesný proces, avšak stejně tak citlivý.

Citlivé měření při vysoké rychlosti

Expertem v tomto odvětví je KARL DEUTSCH Prüf- und Messgerätebau GmbH + Co KG. Společnost s ústředím ve Wuppertalu v Německu se od svého založení v roce 1949 věnuje vývoji a výrobě zařízení pro nedestruktivní zkoušení materiálů. Jejich portfolio zahrnuje ultrazvukové testovací systémy jako je Echograph SNHF, které lze použít na testování HF svárů trubek pro odhalení výrobních chyb. “Naše stroje musí být schopny provádět citlivá měření i na velké vzdálenosti při vysokých rychlostech,” poukazuje Holger Harmuth, návrhář výroby obráběcích strojů v KARL DEUTSCH. “Prostředí s co nejnižšími vibracemi je pro nás extrémně důležité, abychom předešli zkreslení výsledků měření.”

Ultrasonic testing system from Karl Deutsch

Pohyblivé části systému jsou osazeny energetickými řetězy od EKD Systems.

Pohyblivé části systému jsou osazeny energetickými řetězy. Jimi jsou k jednotlivým komponentům vedeny napájecí, datové a ovládací kabely. Chrání kabely před zamotáním, zachycením, prodřením a poškozením způsobeném tahovým zatížením při jejich pohybu během provozu. “Mnoho běžně dostupných energetických řetězů způsobuje při pohybu vibrace, které mohou zkreslit výsledky našich měření,” vysvětluje Harmuth. Proto, když v KARL DEUTSCH začali plánovat novou verzi řady Echograph, pověřili odborníky z EKD Systems, dceřiné společnosti HELUKABEL Group, dodáváním zakázkového systému energetických řetězů pro svoji náročnou aplikaci.

Podobné výzvy nejsou pro EKD Systems vůbec ojedinělé: společnost se po více než 50 let zabývá vývojem a výrobou zakázkových ocelových, nerezových a plastových energetických řetězů. Soustředí se na výrobu specifických systémů vyvinutých dle požadavků zákazníků v malých a středně velkých množstvích. Pro tento účel vlastní EKD Systems několik obráběcích center, zařízení na výrobu nástrojů a forem, stejně jako širokou škálu plně automatizovaných vstřikovacích forem na plasty. “V našem sortimentu máme širokou škálu různých systémů energetických řetězců, které lze modulárně přizpůsobit individuálním požadavkům našich zákazníků,” vysvětluje Karsten Göbel z technického prodeje v EKD Systems.

Pro ultrazvukový testovací systém společnosti KARL DEUTSCH přicházejí v úvahu pouze obzvláště stabilní energetické řetězy. Odborníci z EKD Systems proto zvolili energetické řetězy PLE s plastovými články. Jedná se o plastový hybridní řetěz s odolnými hliníkovými přepážkami a vícenásobným zámkovým systémem v kloubech pro zajištění vysoké stability a bezpečného vedení kabelů. Řetězy jsou tak vhodné i pro dlouhé pojezdové vzdálenosti a vysoké pojezdové rychlosti, čímž optimálně podporují dynamický výkon testovacího systému. EKD Systems také vybavuje řetězy kluznými prvky v jejich vnitřním poloměru za účelem snížení hnacích sil. Výsledný model řetězu zaručuje plynulý a přesný přenos sil a pohybů, čímž zabezpečuje dlouhodobě přesná provádění měření.

Vedení šité na míru úzkým instalačním prostorám

Kromě extrémně hladkého chodu bylo požadavkem i kabelové vedení optimalizované pro provoz ve stísněných prostorech. Testovací systém má pojezdovou vzdálenost 27 metrů a rychlost pojezdu 2 metry za vteřinu- to vše v prostorově velice omezené instalaci. Aby bylo možné daný prostor optimálně využít, vytvořila společnost EKD Systems přizpůsobený systém energetického řetězu, jenž sestává ze žlabu vyvinutého na přání zákazníka, dokonale zapadajícího do stávajícího designu. Speciální konstrukce řetězu umožňuje pomocí přepážek vysoce variabilně upravit vnitřní prostor. Tím se optimalizuje vedení kabelů, což přispívá ke spolehlivému fungování testovacího systému.
Po seřízení stroje v továrně KARL DEUTSCH byl výrobek rozebrán na komponenty v rámci usnadnění přepravy ke koncovému zákazníkovi. Energetický řetěz od EKD Systems byl poté osazen kabely a navinut na speciálně dodaný montážní buben. “Tím byla zajištěna rychlá a efektivní instalace řetězu, což ušetřilo velké množství času a peněz během sestavování systému.” vzpomíná Harmuth.

Ultrasonic testing system from Karl Deutsch
Přizpůsobený systém energetického řetězu umožňuje přesná měření a spolehlivou funkčnost testovacího systému.

Vyrobeno na míru dané aplikaci

Díky spolupráci s EKD Systems obdržela společnost KARL DEUTSCH individuálně vyrobený systém energetického řetězu přesně na míru specifickým požadavkům této náročné instalace. “Robustní a nízkovibrační energetický řetěz umožňuje přesný přenos síly a pohybu a tím přesné měření s menším počtem chyb a dlouhotrvající spolehlivou funkčnost testovacího systému.,” pochvaluje si Harmuth, který je se spoluprací naprosto spokojen: “Společně s odborníky z EKD Systems jsme byli schopni vytvořit prvotřídní produkt, který nám i provozovateli systému šetří značné množství času a peněz.”

Energetické řětězy EKD Systems poptávejte na prodej@helukabel.cz.

zpět