Pomáháme vytvářet mobilitu zítřka

Studenti po celém světě pracují na modernizaci mobility pro lepší udržitelnost v budoucnosti. Často se na své univerzitě organizují do týmů a dokonce proti sobě soutěží v mezinárodních soutěžích. HELUKABEL podporuje některé týmy tím, že jim dodává spojovací technologii, kterou potřebují pro svůj poměrně často velkolepý inovativní vývoj.

Team of Rennschmiede Pforzheim

Každý rok Rennschmiede Pforzheim vyvíjí svůj vlastní závodní vůz pro účast ve Formuli Student. (© Rennschmiede Pforzheim)

Například tým „Rennschmiede Pforzheim“ z univerzity v Pforzheimu v Německu obdržel kabely a příslušenství od společnosti HELUKABEL. Tým se již více než 10 let účastní mezinárodní studentské inženýrské soutěže Formula Student. Každý rok vyvíjejí závodní vůz od píky – zpočátku se spalovacím motorem, ale od roku 2021 s elektrickým pohonem. Vozí své auto na různé akce po celém světě, například na německý Hockenheim Ring. Speedster každého týmu soutěží v různých kategoriích, jako je zrychlení, vytrvalost a autokros. Technické a obchodní aspekty posuzuje také porota.

Kabely a vodiče pro mladé designéry

Tým je v současné době uprostřed procesu návrhu svého nejnovějšího závodního vozu: RSP23. Výrobky HELUKABEL se používají například v kabelovém svazku. Přechod na elektrický pohon a zvyšující se složitost elektroniky vozidel nedávno zvýšily poptávku po kabelech, od senzorových, napájecích a signálních vedení až po vysokonapěťové kabely, které pohánějí hnací ústrojí. Pro studenty je nezbytná široká síť sponzorů a technologických partnerů a zároveň pro ně dobrá příležitost setkat se s potenciálními zaměstnavateli pro jejich postuniverzitní kariéru. Spolu s Rennschmiede Pforzheim sponzoruje HELUKABEL také High-Octane Motorsports Team na Univerzitě Friedricha Alexandra v Norimberku v Německu. Specialisté na kabely ve Windsbachu mimo jiné vyrábějí speciální jeden vodič schopný odolávat mikrovibracím, aby se výrazně zvýšila životnost.

race car of Rennschmiede Pforzheim
(© Rennschmiede Pforzheim)

Tweakování a závodění se děje i v USA. Zde se soutěž nazývá Formula Society of Automotive Engineers (FSAE). Koncept je stejný: Studentské týmy vyvíjejí závodní vozy s elektrickým pohonem a soutěží s nimi na závodní dráze. Dceřiná společnost HELUKABEL USA sponzoruje Illini Formula Electric Team (IFE) z University of Illinois v Urbana-Champaign. V loňském roce mohli studenti z různých oborů poprvé zavést do svého vozu pohon všech kol. Pro nadějné inženýry to byl velký krok, vzhledem k tomu, že technologický posun tohoto druhu vyžadoval také nové konstrukce a díly. Díky svému rozsáhlému portfoliu byl HELUKABEL schopen poskytnout týmu přesně ty správné díly. HELUKABEL USA také sponzoruje Rutgers Formula Racing Team z Rutgers University v New Jersey pro sezónu 2023-24.

Od elektrokola po solární člun

the fastest electric motorbike in the world Delta-XE
S maximální rychlostí 265 km/h je Delta-XE nejrychlejším elektrickým motocyklem na světě. (© Team Electric Superbike Twente)

V Nizozemí jsou na silnici dvoukolky se stejným výkonem. Dceřiná společnost HELUKABEL již dva roky sponzoruje Electric Superbike Twente Team. Studenti se specializují na vývoj elektrických motorek a mohou se pochlubit již čtyřmi úspěšnými modely. Jejich současný klenot, Delta-XE, má výkon 200 HP a zrychlí z 0 na 100 km/h za méně než tři sekundy. V loňském roce na soutěži ve Finsku vytvořil tým dokonce rekord! Maximální rychlost 265 km/h udělala z Delta-XE dosud nejrychlejší elektrický motocykl na světě. Ve spolupráci s HELUKABEL měli studenti také možnost prezentovat svůj vývoj na veletrhu World of Technology & Science v nizozemském Utrechtu. Tohle byl opravdu úžasný a nezapomenutelný zážitek.

Průmysl se snoubí s talenty

Pro HELUKABEL je sponzorování začínajících designérů důležité z několika důvodů. „Zaprvé jsme přímo zapojeni do vývoje, který může změnit budoucnost mobility, a dozvíme se mnoho o potřebách tohoto odvětví,“ vysvětluje Ömer Durak, vedoucí výroby kabelů v závodě HELUKABEL ve Windsbachu. „Za druhé, prostřednictvím týmů se setkáváme se spoustou chytrých hlav, které zaměstnavatelé velmi vyhledávají mezi absolventy. Pokud se někdo z nich rozhodne přijít a pracovat pro nás, je to rozhodně pozitivní vedlejší efekt." Žádné další závazky se v tuto chvíli neplánují, přiznává Durak s úsměvem: „Koneckonců nechceme narušovat hospodářskou soutěž.“

zpět