Jih nikoli Sever

Umělkyně Maria Euler zpochybňuje lidské vnímání vědy a kultury tím, že pomocí cívky vyrobené z kabelů převrací body kompasu vzhůru nohama.

Packed orange cable hanging from the ceiling

Umělkyni Marii Euler trvalo čtyři měsíce, než sestrojila svou magnetickou cívku. (© Maria Euler)

Bylo použito 500 metrů (1640 stop) třívodičového kabelu k výrobě její magnetické cívky jako součást jejího studia na Akademii výtvarných umění v Drážďanech. „Během mého výzkumu byla HELUKABEL jedinou společností, která zřejmě pochopila obavy a potenciál uměleckých projektů,“ říká 24letá umělkyně. 70kilogramová (154 liber) cívka, s 95 náviny a zformovaná do tvaru dveří, přitáhla návštěvníky na výroční výstavě umělecké akademie.

Při napájení 12 volty protéká kabelem proud až tři ampéry a vytváří magnetické pole. Při nízkých frekvencích pole kolísá mezi severem a jihem, což způsobuje, že se návštěvníci sami sebe ptají, kde na světě se nacházejí. Při vyšších frekvencích je možné snímat neviditelné pole neodymovým magnetem (velmi malý, ale extrémně silný magnet) a při pokusu o orientaci podle směru střídavého pole se vám začne pohybovat v ruce. Maria Euler čerpá inspiraci z oblasti fyziky, informatiky a sci-fi. K nápadu na projekt však přišla čistě náhodou. Její pracovní stanice byla plná vybavení a náčrtů a neodymový magnet spadl na její pevný disk a poškodil data.

„Bylo mi jasné, jak moc je naše společnost závislá na principech magnetismu při ukládání nebo odesílání informací. Obecně si těchto neviditelných silových polí neuvědomujeme, přestože jejich účinky jsou tak výrazné. Nemluvě o tom, že tvoří součást naší planety a všech elektricky nabitých systémů, které nás obklopují, což z nich dělá klíčovou součást našich životů,“ říká Euler.

Woman standing between cables and a compass in her hand
(© Maria Euler)
A compass in someones hand
(© Maria Euler)
Packed orange cable
(© Maria Euler)
zpět